Site Loader

Czeka Cię zakup pierwszych oprawek? A może chcesz wymienić stare? Sprawdź na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów.

 Parametry i zalecenia optyka

Głównym zadaniem okularów korekcyjnych jest wsparcie ich użytkownika w lepszym widzeniu. Podstawowym elementem do wykonania dobrych soczewek jest recepta określająca dokładne potrzeby pacjenta. Na niej znajdziemy zapisy korekcji do dali lub bliży. Od tych danych zależy między innymi grubość soczewki. Kolejnym ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest rozstaw źrenic. Mając powyższe parametry można ustalić jakie rodzaje oprawek będą możliwe. 

Rodzaje oprawek

Głównym zadaniem okularów korekcyjnych jest wsparcie ich użytkownika w lepszym widzeniu

Na rynku znajdziemy zarówno klasyczne modele, jak i modowe fantazje. Warto sprawdzić okulary Chloe, znajdziemy tam cały przekrój różnych modeli, między innymi:

  • pilotki – zwężające się ku dołowi łezki,
  • kwadratowe –  zazwyczaj większe okulary o równej długości i szerokości soczewek,
  • pillow – lekko zaokrąglone prostokąty,
  • prostokątne – delikatnie wydłużone na boki kwadraty,
  • motyle – rozszerzone w kierunku zewnętrznej strony twarzy,
  • kocie oko – wydłużone ku górze,
  • panthons – okrągłe soczewki wyciągnięte ku dołowi,
  • okrągłe,
  • owalne.

Najłatwiej dokonać wyboru odpowiedniego modelu poprzez przymierzenie kilku kształtów do twarzy.

Dodatkowe powłoki

Kupując okulary warto wzbogacić je o powłoki, które ułatwią nam użytkowanie produktu. Na rynku mamy dostępnych wiele możliwości. Najczęściej wybierane to: powłoka antyrekleksyjna AR, hydrofobowa, Blue Blocker, oleofobowa, utwardzająca UTR, antyelektrostatyczna, antystatyczne, fotochromowa. Takie powłoki poprawiają jakość okularów, chronią je przed działaniem czynników zewnętrznych i sprawiają, że ich noszenie jest przyjemniejsze.

Czy marka ma znaczenie?

Kupując okulary warto wzbogacić je o powłoki, które ułatwią nam użytkowanie produktu

Istotnym wyborem jest wybór marki. Jeśli zdecydujesz się na znanego i dużego producenta masz większą gwarancję jakości produktu. Wiele optyków poleca okulary Chloe. Topowi producenci zapewniają materiały najlepszej jakości stosowane w oprawkach. Wysoka jakość wykonania i ciekawa, modowa konstrukcja. Wszystkie te czynniki wpływają na to, że okulary tej marki będą wygodne i lekkie, a soczewki idealnie dostosowane do naszych potrzeb. Kupując tańsze modele, nieznanych marek narażamy się, że komfort noszenia nie będzie wysoki i trzeba będzie wymienić je na nowe w ciągu kilku miesięcy.

Wybierając okulary korekcyjne pierwszym kryterium powinna być recepta. W innym przypadku nie będą one spełniały swojej funkcji. Oprawki powinniśmy dobierać do soczewek, nie odwrotnie. Znajomość podstawowych kształtów ułatwi ich wybór. Okulary wybieramy raz na kilka lat, dlatego warto zainwestować w sprawdzone rozwiązania.

Jeśli już mamy dobrze dobrane soczewki możemy przejść do wyboru oprawek. Okulary powinny stanowić jedno z twarzą, dlatego że są noszone najczęściej codziennie od rana do wieczora. Podstawową kwestią przy wyborze oprawek jest owal twarzy. Osoby o okrągłej buzi dobrze będą wyglądały w kwadratowych i prostokątnych modelach z grubymi i mocnymi oprawkami. Osoby o kwadratowych rysach twarzy powinny sięgać po okrągłe kształty. Osoby o owalnej twarzy mają największą swobodę przy wyborze, ponieważ będą dobrze prezentować się zarówno w okrągłych jak i kanciastych kształtach. Owalna buzi będzie dobrze wyglądać w cienkich drucianych oraz grubych oprawkach.

Okulary są inwestycją w zdrowie, dlatego przy ich wyborze należy zadbać i każdy szczegół, tak aby jak najlepiej spełniały swoją funkcję. Wybór konkretnego modelu musi być dobrze przemyślany.  

Celina